• Nela Kacmarcik - Maduna

Ekky: Najdraži dio plesa mi je pričanje

Updated: Oct 24

Emir Karić, poznat po nadimku Ekky je običan, ali netipičan predstavnik svoje generacije. Poznat je kao plesač, koreograf i instruktor, ima 30 godina i dolazi iz Sarajeva. Počeo je plesati sa 16 godina i počeo je sa hip hop plesom. „Shvatio sam da pravi, kompletan plesač, odnosno postizanje kvaliteta zahtijeva puno rada, i poznavanje ne samo jednog stila plesa. Tako sam počeo plesati i salsu i bachatu i reggaeton, a dvije godine nakon mog prvog časa, ja postajem i koreograf i trener i tako se „zakuhava“ moja priča.“


Sve poprima puno komplikovaniji ali Emiru draži smisao kad započinje osmogodišnja turneja po turnirima u državi i regiji, kao i na svjetskim i evropskim prvenstvima. Ekky je za nastupe na brojnim takmičenjima i turnirima spremao sebe, djecu i odrasle. „Kroz moju ljubav prema plesu, javlja mi se i interes za DJ-ing i produkciju muzike. Tako da sad, pored toga što sam koreograf, plesač i instruktor, radiim i kao DJ i producent.“ Jedan od prvih projekata na kojima je radio je album, koji mu je bio i dječački san. Kroz video jednog koreografa, Ekky je spoznao da se paralelno može raditi više stvari, uključujući i DJ-ing, tako da je uz nabavku potrebne opreme i to preraslo u novu ljubav prije nekih 6 godina.


Kao i svi učesnici Misije Moguće, Ekky ima situacije u kojima se život nije odvijao u skladu sa željama i planovima. „Jedna od takvih situacija, možda uobičajena na našim prostorima, bila je kad sam počeo primati komentare od ljudi u momentima kad sam se pripremao za evropska i svjetska takmičenja.“ Iako ovakve komentare nisu davali svi iz njegove okoline, ipak nije mogao zanemariti predviđanja tima „nemojte ni pokušavati“, „bićete slabi“, „nećete postići nikakav rezultat“ . Emir je ipak odlučio da posluša sebe i svoje emocije i razloge za ples. “Uvijek sam želio da se bavim plesom radi sebe, a ne radi drugih. Želio sam dokazati sebi da je moguće napraviti dobar rezultat.“ Te 2014 godine, rezultat za Plesni klub Romantik u kome je Ekky tad radio kao koreograf, bio je odlično sedmo mjesto od 48 ekipa na evropskom takmičenju, u kategoriji Mala hip hop grupa. Emirova uloga je bila dvostruka, jer je i plesao i bio koreograf. „Zajedno sa šest ljudi sa kojima sam imao čast dijeliti plesni podij, napravili smo fantastičan rezultat i za našu zemlju, i za naš grad, i za naš klub.“


Za Emira je ovaj uspjeh bio dokaz da se sve može kad se hoće. „Princip po kojem ja živom je – ko hoće, naći će način, a ko neće, naći će - ne jedan, nego sto i jedan - izgovor.“ Bila je to tek jedna situacija u kojoj je okolina pokušala obeshrabriti i odgovoriti Emira da radi nešto više za sebe, bar kad je u pitanju ples. Za njega je to bila životna lekcija u kome je dokazao, prvenstveno sebi, da ne treba slušati sve glasove oko sebe. „Shvatio sam još nešto: što je više onih koji sumnjaju u moje sposobnosti, to sam sve više i više siguran da se moram potruditi još više.“


Svima koji brinu o tome šta će neko reći ili kako će prokomentirati njihove pokušaje, Ekky kaže. „Drago mi je da mogu o tome nešto reći, jer mi je najdraži dio plesa – pričanje. Ponekad čak mislim da sam fulio profesiju.“ Emir često primjećuje da i mladi, oni stariji , i oni mnogo stariji od njega, zaboravljaju da su ove poruke upućene svim generacijama. „Nebitno gdje ste, čime se bavite i šta radite, znam da je teško i da je, posebno na Balkanu, puno faktora koji utiču na progres onoga čime se bavimo. Ljudi, situacije, prilike, sredstva sa kojima raspolažemo, prostor koji je možda potreban za ono čime se bavimo ... a zapravo vam ništa i ne treba. Ja sam, na primjer, izgradio karijeru sam, bez trenera. Shvatio sam da je najvažnije da se pouzdam u samog sebe.“ Ekky je uvjeren da razliku čini trenutak u kome svako preuzme odgovornost, odluči da mu niko ne treba i da se u 2022 sve može naći na You Tube i Google. „Kad odlučite da se zatvorite u svoj prostor, šokiraćete se poput mene, kad shvatite šta se sve može postići kad čovjek organizuje dan i posloži prioritete. Najljepša stvar čitavog procesa je saznanje koliko motiviraju rezultati i kako bude želju za novim, većim i dugoročnijim prioritetima.“


Misija Moguće je virtualni prostor za međugeneracijsku sinergiju i popravljanje raspoloženja na vrlo ozbiljan način.


Umjesto o problemima, pričamo o rješenjima.


Ne pričamo o razočarenjima, nego o mogućnostima, jer se iz svakog problema može dobiti inspiracija za neko rješenje ili poduzimanje nečega.


Na taj način, umjesto naučene bespomoćnosti, promoviramo načine za savladavanje prepreka i ono što smo kroz to naučili.


Želite dati doprinos Misiji Moguće? Javite se.


4 views0 comments

Recent Posts

See All
 
šta ja isplaniram (640 x 640 px).png

ZAŠTO NAZIV MISIJA MOGUĆE?

Osim što zvuči poznato, naziv predstavlja izraz životne filozofije svih koji doprinose ili koriste ovu platformu. Ne prepuštamo se naučenoj bespomoćnosti, ne očekujemo da nam neko ponudi rješenja i preuzme odgovornost. Radimo ono što je u našoj moći, pomažemo jedni drugima i radujemo se uspjehu svakoga ko doprinosi boljem svijetu za sadašnje i buduće generacije.


Mnogo mladih ne dobija prave poslovne prilike nakon završenog obrazovanja i zato ne uspijeva pokazati svoj puni potencijal. Oglasi za posao traže iskustvo koje nisu uspjeli steći uz obrazovanje. Sa druge strane, generacija iskusnih stručnjaka treba pomoć da svoje znanje i iskustvo zabilježi i prenese što širem krugu, a digitalni sadržaji su za to najbolji način.

Međugeneracijska sinergija u planiranju, kreiranju i distribuciji digitalnih sadržaja zasnovanih na znanju jedan je od najboljih načina za napredak prema realizaciji CIljeva održivog razvoja.

 
Image by Ryoji Iwata

DOBRO DOŠLI U MISIJU MOGUĆE!

Otkud i zašto Misija Moguće?

Inspiraciju za Misiju Moguće pronalazimo u vlastitim iskustvima – malim i velikim pobjedama. Mozaik poruka “mlađima sebi” zasnovan je na životnim iskustvima i lekcijama naučenim iz strahova, sumnji, i realnih izazova. Imajući na umu generaciju koja tek započinje životni i profesionalni put, vjerujemo da su međugeneracijska sinergija i kreiranje digitalnih sadržaja zasnovanih na znanju - najbolja rješenja.


Ne samo kroz Akademiju i Mentorski program, nego i seriju savjeta, želimo kreirati online prostor koji će uvezati sve koji vjeruju u obrazovanje, razumne rizike i poduzimanje onoga što je u našoj moći sa svije učinimo boljim.


Misija Moguće mladima pruža prilike da savladaju prepreke, steknu iskustvo i pokažu svoj potencijal. Iskusnim stručnjacima, poduzetnicima i aktivistiima koji žele dati doprions realizaciji CIljeva održivog razvoja, daje mogućnost da biraju i angažiraju odgovarajuće mlade pomoćnike i pripravnike koji će im biti korisni i isplativi od prvog dana.